Asfalt Plenti Tarihi

Asfalt Plenti Tarihi

Kazayla Gelen Patent

1900'lerin başında yolların yeniden kaplanması için daha iyi bir malzeme arayışı sürüyordu. Bu sorun, Nottinghamshire Bölge Araştırmacısı Bay Edgar Purnell Hooley'i endişelendiriyordu. 1901'de bir gün, Derbyshire'daki Denby Ironworks yakınlarında bir katran fabrikasının yanından geçiyordu; burada yakın zamanda bir katran varilinin bir arabadan düşüp patlayarak yolu katranla kapladığı görüldü. Yapışkan siyah pisliğin her yere yayılmasını önlemek için düşünceli bir kişi katranı demirden gelen küçük cüruf parçalarıyla kapladı. Hooley, ortaya çıkan yüzeyin son derece dayanıklı olduğunu, tozsuz olduğunu ve geçen araçlardan dolayı tekerlek izlerinin oluşmadığını fark etti.

Bu malzemenin o dönemde yol kaplama sorunlarını çözebileceğini fark etti ve onu ticari olarak üretmenin bir yolunu bulmaya başladı. Yeni malzemeye asfalt adını verdi; tarmacadam'ın kısaltması, yani katranla karıştırılmış makadam anlamına geliyordu. 3 Nisan 1902'de yeni malzeme için bir İngiliz patenti aldı (patent numarası 7796) ve 17 Haziran 1903'te Tar Macadam (Purnell Hooley'nin Patenti) Syndicate Limited'i kurdu.

Teknolojinin ilerlemesi ve otomobillerin yollarda hızla artmasıyla birlikte sıcak asfalt karışımı ile yapılan yollara ihtiyaç artmıştır. Bu artışla birlikte endüstriyel boyutta tesisler yapılması zorunlu olmuştur.

1886'dan günümüze asfalt plenti

1886

 

1886 yılında asfalt plentinin ilk patenti alınmıştır.

 

1901

 

1901 yılında tarihteki ilk asfalt plenti üretilmiştir. Günümüzün hemen hemen tüm temel ünitelerini içeren ilk asfalt plenti, 1901 yılında Warren Brothers tarafından Doğu Cambridge, Massachusetts'te imal edilmiştir.

Bu plentte sadece agrega besleme bunkerleri, toz filtresi ve titreşimli elek bulunmamaktaydı.

1910

 

1910’larda ilk drummix tipi kurutucular (dryer) sıcak asfalt karışımı yapmak için kullanılmıştır.

1920

 

1920’lerde soğuk agrega bunkerlerinin tasarlanıp, kullanılmaya başlamasıyla birlikte sıcak asfalt üretim teknolojisinde asfalt plentleri bir üst seviyeye geçmiş oldu.

1930

 

Titreşimli elekler ise 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlandı. Titreşimli eleklerin de asfalt plentine eklenmesiyle bugün beç (batch) dediğimiz prosese sahip modern asfalt plentleri ortaya çıkmış oldu.

 

1950

 

1950’li yıllarda asfalt plenti üreticilerinin artmasıyla birlikte bugünün tasarımları ortaya çıkmış oldu. 1950’den günümüze asfalt plentleri sürekli olarak teknolojik olarak kendini yenilemektedir.

 

MBA asfalt plentleri, günümüzde modern teknolojinin yeniliklerine sahip, enerji verimliliği yüksek, çevreye duyarlı asfalt plentleri üretmektedir. Yaklaşık 140 yıllık asfalt plenti tarihinin teknolojik gelişiminin deneyimiyle, geleceğin teknolojisini üretmek için çalışmaktadır.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 543 253 58 06

sosyal medya