Çimento Silosu

50-3000 ton kapasite

Çimento Silosu

Çimento silosu; özellikle beton santrali, yapı kimyasalı tesisi gibi çimentonun depolanarak servise hazır halde tutulduğu tesislerde kullanılan en önemli ekipmanlardan biridir. Silobas veya torbalarla gelen çimento stoklanarak kullanıma hazır halde bekletilir.

Çimento silosunda; çimento, sönmüş kül, silika, bentonit, kalsit gibi toz ürünler stoklanabilmektedir. Kapasiteleri 50-3000 ton aralığında değişmektedir. Kaynaklı veya civatalı tipte çimento silosu üretilmektedir. Bunun yanı sıra müşteri talebine göre yatay tipte veya mobil çimento silosu üretimi yapılmaktadır.

KAYNAKLI ÇİMENTO SİLOSU

 

Kaynaklı tip çimento silosu, kısa kurulum süresi ve kısa mesafeli nakliye için uygundur. Kaynaklı çimento silosu, tek parça halinde taşınır ve tek parça halinde vinç ile kaldırılarak montajı yapılır. 50-120 ton kapasite aralığında imal edilmektedir. 150 ton ve üzeri çimento siloları boyutları nedeniyle civatalı olarak imal edilmektedir. 

CİVATALI ÇİMENTO SİLOSU

 

Civatalı çimento silosu, uzun mesafeli nakliyeler için uygundur. 150 ton üzerindeki kapasitelerde de nakliye boyutunun üzerine çıkıldığı için civatalı çimento siloları tercih edilir. Civatalı çimento silosu parçaları hassas lazer kesim ve delik delme yoluyla üretilir. 40'' OT konteyner veya kamyon üzerinde nakliyesi yapılan civatalı çimento siloları nakliye kolaylığı sağlamaktadır. 

MOBİL (YATAY) ÇİMENTO SİLOSU

Mobil (Yatay) tip çimento silosu, beton stoklama sistemini tamamen mobil hale getirir. Mobil beton santralleri ile birlikte tercih edilmektedir. Zemin betonu, şantiye hazırlığı ve kurulum maliyetlerini en aza indirmektedir. Mobil (Yatay) tipte çimento silosunun altında bulunan helezon konveyör yoluyla çimento boşaltımı gerçekleşir. Silo gövdesi şase üzerine monte edilmiştir ve çift dingile sahiptir. Mobil (yatay) çimento silosu 30 m3 (40 ton) kapasitede imal edilmektedir.

SİLO EKİPMANLARI

 

Helezon Konveyör : 

 

Helezon konveyörler, çimentonun veya buna benzer dökme malzemelerin transferini sağlamaktadır. Endüstriyel uygulamalarda aktarılacak hammaddenin özelliği, kapasite ve mesafe gibi çeşitli değişkenlere göre helezon konveyörün uzunluğu ve çapı değişmektedir. Çimento silosu ile birlikte istenen ölçülerde üretilmektedir.

 

Silo Filtresi :

 

Çimento veya dökme malzemeler çimento silosuna silobas ile doldurulurken silo içerisine basınçlı hava da dolmaktadır. Bu basınçlı havanın tahliye edilmesi sırasında toz malzemenin filtrasyonu ve çevre kirliliğini engellemek amacıyla silo filtresi kullanılmaktadır.

 

ÇİMENTO SİLOSU EKİPMAN SETİ

 

-Çimento silosu üzerine filtre koyularak çevre kirliliği engellenir.

 

-Çimento silosu boşaltma flanşına kelebek klape koyularak, helezon konveyör değişimi veya bakımı sırasında kelebek klape kapatılarak çimento akışı durdurulur.

 

-Çimento silosu minimum veya maksimum çimento seviye siviçleri ile silonun seviye ölçümü yapılır. Müşterinin talebine göre radar seviye sensörü ile anlık silo seviye kontrolü yapılabilmektedir.

 

-Silo basınç emniyet valfi ile silobas dolumu sırasında oluşan negatif basınç dengelenir. Çimento silosu emniyet valfi ile hem silo hem de silo üstü filtrenin zarar görmesi engellenmiş olur.

 

-Çimento silosu hava jetleri, silonun konik kısmında bulunan çimentoyu basınçlı hava yoluyla akışkanlaştırır ve çimento boşaltımını kolaylaştırır.

 

-Yıldız besleyici (hava kilidi) ile akış kontrolü sağlanabilmekte ve üretim sonunda helezonun temizlenmesi sağlanarak daha sonraki çalışmalarda tıkanmaların önüne geçilmektedir.

 

-Helezon konveyör projenin detayına göre ölçülendirilerek, silonun içindeki çimento transferi gerçekleştirilir.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 546 726 06 06

sosyal medya