BİTÜM TANKI

BİTÜM TANKI

Bitüm tankı, ısıtma sistemleri ile donatılmış ekipmanlardır ve bitümün depolanması, ısıtılması, transfer edilmesi ve kullanılması için tasarlanmıştır. Bu tanklar, genellikle asfalt üretimi, yol yapımı ve diğer inşaat projelerinde kullanılan bitümün güvenli ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.
 
Bitüm tanklarının temel çeşitleri şunları içerir:
 
Bitüm tankı, dik veya yatay tipte üretilebilmektedir. Dik bitüm tankları şantiye alanı dar olan inşaat firmaları için tercih edilmektedir.
 
Bitüm tankında ısıtma sistemi iki şekilde sağlanabilmektedir. Kızgın yağ ısıtmalı bitüm tankı ve elektrik ısıtmalı bitüm tankı üretilmektedir.
 
Kızgın yağ ısıtmalı bitüm tankları, içlerinde serpantin adını verdiğimiz boru demetleri bulundururlar. Bu boru demetleri içerisinde ısıtılmış termal yağ sirkülasyonu yapılır ve bitüm 130-190 santigrat derece aralığına kadar ısıtılır. Termal yağ, bir kızgın yağ kazanı vasıtasıyla ısıtılmaktadır.
 
Elektrik ısıtmalı bitüm tankları, elektrikli eşanjörlere sahiptirler. Elektrikli ısıtıcılar, bitümü belirli bir sıcaklığa kadar ısıtarak devre dışı kalırlar.

Bitüm tanklarının temel özellikleri şunları içerir:

 

  • Depolama: Bitüm tankları, büyük miktarlarda bitüm depolamak için tasarlanmıştır. 40 ton kapasiteden 5000 ton kapasiteye kadar imal edilebilirler. Projenin büyüklüğüne ve şantiye şartlarına göre tasarım yapılır.

  • Isıtma Sistemleri: Bitüm viskoz bir sıvı olduğu için belirli bir sıcaklık aralığında kullanılabilir. Bu nedenle, bitüm tankları içerdikleri ısıtma sistemleri sayesinde bitümü optimum sıcaklıkta tutabilir, bu da kullanılabilirliği sağlar. Bitüm tanklarında ısıtma kızgın yağ kazanı ve elektrikli rezistanslar ile sağlanabilmektedir.

  • Transfer ve Boşaltma Sistemleri: Bitüm, petrol rafinerilerinden farklı noktalara transfer edilir ve kullanılmak üzere boşaltılır. Bitüm tankları, bu transfer ve boşaltma işlemlerini kolaylaştırmak için özel ekipmanlarla (bitüm pompalama ve boşaltma sistemi) birlikte kullanılır. 

  • Malzeme ve İzolasyon: Bitüm tankları çelikten imal edilirler. Ayrıca, çevresel etkilere, korozyona ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklılığı artırmak için izolasyon malzemeleriyle kaplanırlar.

  • Bitüm Seviye Ölçümü : Bitüm tanklarında seviye ölçümü önemli bir konudur. Bitüm tanklarında taşmanın önlenmesi ve bitüm seviyesinin takibi için mekanik şamandıra sistemleri veya elektronik seviye göstergeleri kullanılır. Bitüm seviye ölçümü için radar tipi veya basınç ölçerli seviye sensörlü kullanıldığında, bitüm pompalama sistemi tam otomatik olarak kontrol edilebilir.

     

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 546 726 06 06

sosyal medya