Kızgın Yağ Kazanı

Kızgın yağ kazanı, asfalt sektöründe bitümün ve bitüm tesisatının ısıtılması için kullanılmaktadır. Çalışma sistemi basit olarak brülör tarafından ısıtılan termal yağın, yağ pompası vasıtasıyla ısıtılmasıdır.
 
MBA, 250.000-2.000.000 kcal/saat kapasitelerde kızgın yağ kazanı üretmektedir. Kızgın yağ kazanı kapasitesi depolanacak bitüm miktarı ve iklim gibi şartlar temel alınarak belirlenmektedir.
 

MBA KIZGIN YAĞ KAZANI ÖZELLİKLERİ

 • Isıya dayanıklı, yüksek kalitede fan soğutmalı kızgın yağ pompası
 • Yanma verimliliği yüksek ve uluslararası kalite belgelerine sahip brülör
 • Sıvı veya gaz yakıtla çalışabilme
 • Basınç ve sıcaklığın istenilen değer aralıklarında kalmasını sağlayan prosestat sistemi
 • Kızgın yağın gidiş ve dönüş sıcaklıklarını analog ölçüm özelliği
 • Kızgın yağ kazanının çalışma kontrolünü ve emniyetini sağlayan ağır şartlara uygun kontrol panosu
 • Termal yağ doldurma veya yağın ısınması sırasında oluşan genleşme ve hava kabarcıklarını tahliye eden imbisat ve degazör deposu
 • Emniyetli çalışma değerlerinin dışına çıkıldığında brülörü devre dışı bırakarak, alarm veren emniyet sistemi
 • TSE belgeli paslanmaz baca opsiyonu
 • Isı kaybını minimuma indiren gövde izolasyonu
 • Ön ve arka kapakta ısıya dayanıklı izolasyon betonu
 • Kızgın yağ pompasının kalıntılardan dolayı hasarını önleyen termal yağ filtresi
 • Isıya dayanıklı kızgın yağ vanaları
 • Bakım kolaylığı sağlayan açılabilir ön kapak.
 
MBA, yüksek verimlilikle çalışan kızgın yağ kazanları üretmektedir. Montaj, devreye alma ve eğitim tamamlandıktan sonra MBA kızgın yağ kazanı 2 yıl boyunca garantimiz altındadır.
 
Kızgın yağ kazanı ile birlikte ihtiyaçlarınıza göre bitüm tankı, bitüm pompalama istasyonları ve tesisat hizmeti de vererek anahtar teslim bitüm depolama ünitesi imalatı yapmaktayız.

KIZGIN YAĞ KAZANI EKİPMANLARI

GENLEŞME TANKI

Genleşme tankı , termal yağın ısınarak genleşmesiyle birlikte depolandığı ve tesisattaki havanın atmosfere atıldığı ekipmandır. Termal yağ doldurulduğunda genleşme tankı 1/3 oranında doldurulmalıdır. Kızgın yağ kazanı genleşme tankı çapı mümkün olduğunca küçük seçilmelidir ve tank içerindeki yağ 60 santigrat dereceyi geçmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Genleşme tankı üzerinde minimum ve maksimum yağ seviye sensörü bulunmaktadır.

KIZGIN YAĞ POMPASI

Kızgın yağ pompası, sistem içinde bulunan termal yağın sirkülasyonu için kullanılır. Sistem yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için çelik döküm gövdeye ve hava soğutma sistemine sahiptir. Yağ dolumu sırasında ilk olarak pompa gövdesi manuel olarak termal yağ ile doldurulmadan yağ pompası çalıştırılmamalıdır. Ayrıca yağ pompası alçak ve yüksek basınç durumunda brülörle birlikte çalışmayı durdurmalıdır.

Kızgın Yağ Vanası

Sistem üzerinde bulunan kızgın yağ vanası sistemin sıcaklığına dayanıklı olarak çelik dökümden imal edilir. Bakır veya bakır alaşımlı vanalar kullanılmamalıdır. Kızgın yağ vanaları kolay değişim için flanşlı tipte seçilir. Ayrıca diğer ekipmanların yağ sızıntısı olmadan kolaylıkla değişimini sağlar.

Filtre

Filtre , kızgın yağın içinde bulunan katı parçacıkları tutarak pompanın hasar görmesini önler. Filtre belirli aralıklarla temizlenerek sistemdeki basınç düşüşleri engellenir. Kızgın yağ kazanı kapasitesine göre filtre büyüklüğü seçilir.

Boru ve Bağlantı Ekipmanları

Kızgın yağ kazanı yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için boru ve bağlantı ekipmanları çelik seçilmelidir ve genellikle çelik çekme boru kullanılır. Kızgın yağ hattında yukarıda kalan noktalara hava tahliye boruları koyulmalıdır. Bütün bağlantı ekipmanları flanşlı tipte olmalıdır. Kızgın yağ boruları taş yünü ile izole edilerek alüminyum veya galvaniz sac ile kaplanarak koruma altına alınmalıdır.

Emniyet Ekipmanları

Emniyet ve kontrol açısından kızgın yağ kazanı aşağıdaki ekipmanlara sahip olmalıdır.

 • Brülör kontrol termostatı
 • Maksimum sıcaklık termostatı
 • Diferansiyel prosestat veya akış şalteri, yağ sirkülasyonu yavaşladığında veya yağlama pompası devre dışı kaldığında brülörü devre dışı bırakır.
 • Genleşme deposu minimum yağ seviyesi kilidi: Brülörü durdurur, alarmı tetikler.

Kızgın Yağ Kazanı Fotoğraflar

Kızgın Yağ Kazanı Kataloğu

Sıkça Sorulan SOrular

Termal yağ seviyesi genleşme deposundan takip edilebilir. Kızgın yağ kazanında termal yağ seviyesi aniden düştüğünde öncelikle yağ sızıntısı kontrol edilmelidir. Yağ sızıntısı bulunduktan sonra tekrar yağ doldurma işlemi yapabilirsiniz. Yağ doldurma işlemi sistem soğuduktan sonra yapılmalıdır.

Brülörlerde en çok karşılaşılan durum yakıt kaynaklı ateşleme sorunlarıdır. Brülörünüze yakıtın geldiğinden emin olun. Yakıt filtrenizi  ve brülör nozullarını düzenli olarak temizleyin.

Yağ kazanında yüksek basınç uyarısı aldığınızda sistem kendini kapatacaktır. Yağ gidiş ve dönüş vanalarınızın açık olduğundan emin olun ve kızgın yağ filtrenizi kontrol edin. 

MBA kızgın yağ kazanları devreye alındıktan sonra 2 yıl garanti kapsamındadır. Bunun yanı sıra 10 yıl boyunca yedek parça sağlama garantisi ve 7/24 servis verilmektedir.

Kızgın yağ kazanı çalıştırma deneyimine sahip ve bu konuda sertifikalı bir operatör kazanı çalıştırmak için yeterlidir.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 546 726 06 06

sosyal medya