ASFALT PLENTİ NEDİR ?

ASFALT PLENTİ NEDİR?

Agrega, bitüm ve mineral filleri tartan ve reçete oranlarında karıştırarak sıcak asfalt üreten fabrikaya asfalt plenti denir. Sıcak asfalt, dünyada en çok kullanılan yol kaplamasıdır. Bunun nedeni iklim koşullarına ve trafiğin neden olduğu aşınmalara dayanıklı olmasıdır. Sıcak asfalt; otobanda, şehir içi yollarda, parklarda ve havalimanlarında kullanılır.  

Asfalt plenti, yapılacak yol inşaatı için gerekli sıcak asfalt miktarına göre çeşitli kapasitelerde üretilebilmektedir. Genellikle 80-320 ton/saat arasında sıcak asfalt üretimi gerçekleştirilebilecek şekilde üretilir.

80 ton/saat asfalt plenti, küçük boyutlu yol projeleri ve asfalt yaması gibi projelerde kullanılır. 120 ton/saat ve 160 ton/saat asfalt plenti, orta ölçekli yol projeleri için kullanılır ve asfalt plenti satın almak isteyen inşaat firmalarının çoğunluğu bu kapasiteleri tercih ederler. 240 ton/saat ve 320 ton/saat asfalt plenti büyük ölçekli yol projelerinde kullanılırlar. Asfalt plenti kapasite seçimi önemli bir konudur. İhtiyacınız olan asfalt plentinden daha büyük kapasite asfalt plenti satın almak daha fazla enerji maliyetine neden olacaktır. Bu da sıcak asfalt üretim maliyetinizi yükseltecektir. Bunun yanı sıra sıcak asfalt üretim kapasitenize göre kamyon, finişer ve asfalt serim ekibine sahip olmanız gerekmektedir. İhtiyacınızdan küçük asfalt plenti kapasitesi seçmeniz de yol proje süreciniz de zaman ve para kaybı yaşamınıza sebep olacaktır.

 

Asfalt plenti, mobil ve sabit olmak üzere üretilebilmektedir. Mobil asfalt plentleri daha çok küçük ve orta ölçekli projeler için tercih edilmektedir. Mobil asfalt plenti kurulumu, sabit asfalt plentine göre montaj ve devreye alma aşamalarında daha az zaman almaktadır.

 

Asfalt plenti, beç tipi ve sürekli tip asfalt plenti olmak üzere iki tipte üretilmektedir. Beç tipi asfalt plentlerini, sürekli tip asfalt plentlerinden ayıran en önemli farklar elek ve tartım ünitelerine sahip olmasıdır. Bazı ülkelerde beç tipi asfalt plenti tercih edilirken, bazılarında sürekli tip asfalt plenti tercih edilmektedir. Bu nedenle asfalt plenti satın alırken ülke ve proje detayı hakkında bilgi vermek kolay seçim yapılması açısından doğru olacaktır.

 

Asfalt plenti, birçok ekipmana sahiptir. Bunlar; agrega bunkerleri, dozaj konveyörleri, agrega konveyörleri, kurutucu, toz filtresi, agrega elevatörü, filler elevatörü, elek, sıcak agrega bunkeri, mikser, tartım üniteleri ve sıcak asfalt depolama bunkeri, bitüm tankları, kızgın yağ kazanı ve asfalt plenti otomasyon ünitesidir. Her bir asfalt plenti ünitesi kullanacağınız agrega çeşidine, üreteceğiniz sıcak asfalt türüne, kaç çeşit sıcak asfalt üreteceğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

MBA, sektörde yılların vermiş olduğu deneyim ve Türk üretim kalitesi ile asfalt plenti ve ekipmanları üretmektedir. Asfalt plenti konusunda esnek bir yapıya sahip olan firmamız, müşteri talebine göre projelerini şekillendirebilmektedir. Uygun fiyatlı ve yüksek performanslı asfalt plenti üretimi gerçekleştirmektedir. Bizle iletişime geçebilir, teknik destek ve fiyat alabilirsiniz.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 543 253 58 06

sosyal medya