Bitüm Tankı Nedir ?

Bitüm Tankı Nedir ?

Bitüm tankı, bitümü asfalt plentinin kullanımına hazırlamak veya stoklamak için kullanılan ekipmanlardır.

 

Bitüm tankları asfalt şantiyelerinde, rafinerilerde, bitüm dağıtım tesislerinde, bitüm emülsiyonu üretim tesislerinde kullanılmaktadır.

 

Bitüm tankı, çelik gövdeden imal edilmektedir. Çelik gövde, ısı izolasyonu için taş yünü ile kaplanmaktadır. Taş yünü ise alüminyum veya galvaniz gibi kaplama malzemeleriyle kaplanmaktadır.

 

Bitüm tankları yatay veya dikey tipte imal edilebilmektedir. Dikey tipte bitüm tankları genellikle büyük ölçekli bitüm stok tanklarında veya asfalt üretim şantiyesinde yeterli alan bulunmadığında tercih edilirler. Yatay bitüm tankları, kızgın yağ ısıtmalı sisteme sahip olduklarında ısıtma yüzey alanı dikey bitüm tankına göre daha fazla olduğundan hızlı ısıtma açısından daha avantajlı olmaktadır.

 

Bitüm, belirli bir sıcaklığın altında katı faza geçtiğinden dolayı bitüm tankları ısıtma sistemine sahiptir. Bitüm tankları brülörle, kızgın yağ sistemi ile veya elektrikli rezistanslar ile ısıtılabilmektedir. Asfalt şantiyesinin bulunduğu konuma ve müşterinin taleplerine göre ısıtma sistemi seçilmektedir. Son yıllarda elektrik ısıtmalı bitüm tankları çevre dostu olması açısından daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

 

Bitüm tankı yanında diğer ekipmanlar ile birlikte kullanılmaktadır. Kızgın yağ kazanı, bitüm dolum pompalama istasyonu, bitüm boşaltma pompalama istasyonu, bitüm tesisatı ve kızgın yağ tesisatı ile birlikte projelendirilmektedir.

 

Bitüm tankı, kullanım amacına göre karıştırıcılı olarak imal edilebilmektedir. Bitüm emülsiyonu stok tankları ve modifiye bitüm stok tankı gibi tanklar karıştırıcılı olarak imal edilirler. Ayrıca bu tanklar motorlar için kontrol panosuna sahiptir.

 

MBA, yılların vermiş olduğu deneyim ile müşteriye özel bitüm tankları imalatı yapmaktadır. Bizimle iletişime geçerek teknik bilgi veya fiyat teklifi alabilirsiniz.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 543 253 58 06

sosyal medya