Polimer Modifiye Bitüm (PMB) Nedir ?

Polimer Modifiye Bitüm (PMB) Nedir ?

Polimer modifiye bitüm (PMB), kolloidal değirmen yoluyla polimer ile bitümün karıştırılması ile elde edilen bir bitümlü bağlayıcı türüdür.

 

Yoğun trafik yükü altında veya ağır taşıtların yoğun olarak geçiş yaptığı yollarda deformasyonu önlemek için asfaltta aşınma tabakası olarak kullanılırlar. Bitümün modifikasyonu için SBS, Latex, SBR gibi polimerler kullanırlar. Dünya genelinde yaygın olarak SBS ile modifiye bitüm üretimi yapılmaktadır.

 

Polimer modifiye bitüm üretiminde modifiye şekli kullanılacak polimer malzemeye bağlıdır. SBS ile bitüm modifikasyonu gerçekleştirilecekse polimer modifiye bitüm plenti (PMBP) kullanılmalıdır. Latex kullanılarak bitüm modifiye edilecekse, karıştırıcılı bitüm tankının içerisine latex dökülerek belirli bir süre karıştırıldıktan sonra modifiye bitüm elde edilebilir.

 

Bunların yanında bitüm emülsiyonları da modifiye edilebilmektedir. Bunun için genelde bitüm emülsiyonuna latex katılarak polimer modifiye bitüm emülsiyonu (PMBE) elde edilmektedir.

 

Modifiye bitüm plentinde üretilen modifiye bitüm, modifiye bitüm tanklarına pompalanarak burada belirli bir süre karıştırılarak kullanıma hazır gelir. Asfalt plentinde asfalt aşınma tabakası için gerekli reçete girilerek modifiye asfalt üretimi gerçekleştirilir.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 543 253 58 06

sosyal medya