Taş Mastik Asfalt (SMA) Nedir ?

Taş mastik asfalt, yüksek miktarda kalın agrega mineral filler, bitüm ve selülozik elyaf içeren özel asfalt karışımıdır. Asfalt karışımında kalın agrega oranı yüksektir ve bundan dolayı agregalar arasında kalan boşluk miktarı fazladır. Bu boşluklar ince agrega, mineral filler, bitüm ve selülozik elyaf ile doldurulmaktadır.

 

Taş Mastik Asfalt (SMA) karışımı genel olarak  %70 oranında kalın agrega, %20 oranında ince agrega ve %6 oranında bitüm ve %4 oranında filler içeren sıcak asfalt karışımlarıdır. Tarihte ilk olarak 1960 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde üretilmiştir.

 

Zamanla artan trafik yoğunluğu ve havalimanlarında uçakların inişleri esnasında asfaltta meydana gelen yüzey izleri taş mastik asfalt kullanımını gerekli hale getirmiştir. Taş mastik asfalt yük altında yüksek performans gösterir.

 

Taş mastik asfalt köprülerde, viyadüklerde, havaalanlarında kullanılmaktadır. Tekerlek izine, kaymaya dirençli ve ses izolasyonu özelliğine sahip uzun ömürlü bir asfalt türüdür.

Taş Mastik Asfalt Nasıl Üretilir?

  • Taş mastik asfalt, asfalt plentinde üretilmektedir. Taş mastik asfalt üretimi için selülozik elyaf katkı ünitesi kullanılmaktadır. Bu ünite asfalt plentine ayrıca montajlanır.
  • Selülozik elyaf katkı ünitesine doldurulan selülozik elyaf asfalt plenti mikserine dozajlanır. Her karışım süresinde istenilen miktarda selülozik elyaf asfalt plenti mikserine hava yoluyla taşınır.
  • Taş mastik asfalt üretiminde bazalt veya silika oranı yüksek agrega kullanılmalıdır.
  • Bitüm tanklarından 175-190 °C sıcaklığa ısıtılan bitüm, asfalt plenti mikserine gönderilmelidir.
  • 175-190 °C aralığında agrega ve mineral filler miksere gönderilerek 65-80 saniye aralığında mikserde karıştırılırak taş mastik asfalt üretimi gerçekleştirilmektedir.

MBA , her marka asfalt plentine uygun selülozik elyaf katkı ünitesi üretmekte ve taş mastik asfalt üretimi için gerekli teknik desteği vermektedir.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 546 726 06 06

sosyal medya