Plentmiks Temel (PMT) Nedir ?

Plentmiks temel (PMT) Nedir ?

Plentmiks temel (PMT), asfalt yol malzemesinin, plentmiks temel tabakasının oluşturulmasında kullanılan kırma ve eleme aşamalarından geçmiş en az üç farklı fraksiyondaki agregaların, mekanik plentte reçetede belirtilen oranda su ile karıştırılmasıyla hazırlanır.

 

Plentmiks temel çimento veya bitüm emülsiyonu ile de üretilebilmektedir. Genellikle Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerde bu çimentolu veya bitüm emülsiyonlu plentmiks temel uygulaması yaygındır.

Sıcak asfalt uygulaması yapılmadan önce zeminin güçlendirilmesi gerekmektedir. Zemin sağlamlığı yeterli olmadığında serilen sıcak asfalt yol, çatlamalara ve göçmelere maruz kalacaktır. MBA mekanik plentte üretilen plentmiks malzeme mıcır serici ile serilmekte ve silindir ile sıkıştırma işlemi gerçekleşmektedir.

 

Plentmiks malzemede kil, silt, yabancı malzemeler bulunmamalıdır. Temiz agrega ile üretilmesi yolda yüksek yüksek verimlilik sağlayacaktır. Kil, silt gibi yabancı malzemeler sıkıştırma işleminde bağlayıcılığı engelleyecek ve verimliliği düşürecektir.

 

Yolun temeline serilecek plentmiks malzeme kalınlığı trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Genellikle kalınlık, trafik yoğunluğuna göre 50 cm ile 120 cm arasında değişmektedir.

 

MBA mekanik plent; agrega bunkerleri, konveyörler, mikser ve plentmiks malzeme bunkerinden oluşmaktadır. Projenin içeriğine göre mekanik plent projesine çimento silosu, bitüm emülsiyonu tesisi eklenmektedir. Otomatik veya manuel çalışma özelliğine sahiptir. Dozaj konveyörleri hız kontrollü olarak tasarlanmıştır. Mikser aşınma plakaları, aşındırıcı agrega türüne göre seçilmiş Nihard4 malzemeden imal edilmektedir.

 

Plentmiks malzeme üretimi konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mekanik plent fiyatı veya bu konu hakkında teknik bilgi alabilirsiniz.

MBA

Bizimle

iletişime

geçin !

+90 541 253 58 06

+90 543 253 58 06

sosyal medya